تهرانگردی، خانه موزه اخوان ثالث | چهارشنبه ۱۸ اسفند

سلام

چهارشنبه ۱۸ اسفند قراره بریم تهرانگردی و خانه موزه اخوان ثالث

خانه‌ی مهدی اخوان‌ثالث که تقریبا بیشترین زمان را تا پایان عمر در آن زندگی می‌کرد، در نزدیکی خیابان زرتشت قرار دارد. درِ ورودی حیاط کوچک آن به کوچه‌ی خجسته باز می‌شود و باغچه‌هایی دارد که در زمان حضور او، خودش بیشترین فضای خانه را با درختان پر می‌کرد.
خانه‌ی اخوان‌ثالث در دو اشکوب (همکف و یک طبقه بالای آن) بنا شده و هر دو نقشه‌ای یکسان دارند و شامل این فضاهاست: نشیمن، پذیرایی رو به جنوب، اتاقی شمالی، راهرویی که در ضلع شرقی واقع است و در انتها با پلکانی دسترسی به دو اشکوب را فراهم می‌کند. این خانه سال ۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و شهرداری تهران آن را خریداری کرد و ۲۹ مرداد امسال افتتاح شد.
مهدی اخوان‌ثالث و خانواده‌اش در دهه‌ی پنجاه تا هشتاد خورشیدی در این خانه‌ی ۱۵۰ متری سکونت داشته‌اند. خانه‌ای بازمانده از دوران پهلوی دوم. طبقه‌ی اول مخصوص خانواده‌شان بوده و از اتاق کار آقای شاعر در طبقه‌ی همکف جداست. اهمیت و احترام خانواده در جداسازی کار و زندگی خانوادگی در این تفکیک، کاملا مشهود است و یک پذیرایی و اتاق کوچک. کتابخانه‌ی طبقه‌ی اول اینجاست. اخوان بین ۷ تا ۱۰ هزار جلد کتاب داشته است که در حال حاضر کتاب‌ها در اختیار خانواده‌ی اوست و هنوز به این موزه منتقل نشده است. اما در این کتابخانه، حدود ۲۰۰ جلد کتاب مشابه با کتاب‌های او با نظر پسر کوچکش مزدک خریداری شده است.

اعضا و میهمانان ( ثبت نام تک برنامه ) می توانند بلیت این دورهمی را در اپلیکیشن تهران نو تهیه کنند.

دانلود اپلیکیشن + عضویت | www.tehrano.app

.

لینک کوتاه | tehranimages.com/dOh54

اشتراک گذاری

سلام ما هستیم در کنارتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.