موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، به منظور آشنایی مخاطبان داخلی و خارجی به ویژه نسل جوان و نسل های آینده، با فرهنگ و ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به همت شهرداری تهران در سال ۱۳۸۹ با نام «باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت» با مساحتی بالغ بر ۲۲۰ هزار متر مربع احداث و راه اندازی شد.

اساسنامه جدید موزه با افزایش وظایف و توسعه مأموریت ها در ابعاد ملی و بین المللی در تاریخ ۰۲/۱۲/۱۳۹۵ به تأیید مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) رسید و فصل جدیدی از فعالیت آغاز شد. در ساخت و توسعه این بنا سعی بر آن بوده و هست که تجسم عینی وقایع و رویدادهای مهم و نقاط عطف انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با هدف انتقال آگاهی و ایجاد حس حضور برای بازدیدگنندگان باشد. برای این مهم، ارائه اطلاعات و اخبار و بعضاً شبیه سازی در ابعاد واقعی و یا نمادین اماکن و رویدادها، راهبردی مهم و اساسی است.

این موزه در دوره مدیریت جدید، برای ارائه ویژگی های خاص گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ ضمن انجام مطالعات گسترده، با حضور جمع کثیری از نخبگان و اندیشمندان حوزه های مختلف انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و پیش بینی ۵۶ اصلاح مفهومی و توسعه ای و بازمهندسی در تالارهای هشتگانه، ایجاد موزه های تخصصی جدید شامل بخش موزه های “انقلاب اسلامی”، “مقاومت”، “نقش تهران در دفاع مقدس”، “نقش زنان در دفاع مقدس” و بخش “کودکان و نوجوانان” را مورد اهتمام جدی قرار داده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا