عمارت انجمن حکمت و فلسفه ایران(باغ فلسفه)

عمارت باغ فلسفه

عمارت انجمن حکمت و فلسفه ایران(باغ فلسفه) مربوط به دوره پهلوی اول است و در خیابان نوفل لوشاتو، نرسیده به خیابان ولیعصر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساختمان انجمن حکمت و فلسفه ایران شامل دو ساختمان مجزا بوده و ساختمان شماره یک آن که ساختمان مرکزی نیز به شمار می‌رود در سال ۱۳۱۴ متعلق به دکتر «سعید مالک»، ملقب به «لقمان الملک» بوده و توسط مرحوم استاد علی معمار باشی احداث شده است. در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۵۳ این بنا توسط دفتر مخصوص فرح از وارث (مرحوم لقمان الملک) خریداری و انجمن شاهنشاهی فلسفه ایران به دکتر حسین‌نصر _ مدیر عامل وقت انجمن _ واگذار شد.

ساختمان شماره دو در سال ۱۳۱۵ توسط مالک اولیه آن _ علی اتحادیه _ احداث و در سال ۱۳۳۴ به آقای داوود القانیان واگذار شد. در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۵۶ این بنا توسط «دکتر حسین نصر»، نماینده و مدیر عامل انجمن موسسه فلسفه ایران، خریداری شد و مورد بهره بردای قرار گرفت.
هم اکنون مالکیت این بنا متعلق به انجمن حکمت و فلسفه بوده و در حال حاضر ساختمان شماره یک برای برگزاری کلاس‌های انجمن حکمت و فلسفه و ساختمان شماره دو برای امور اداری و اتاق اساتید مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.این عمارت در ایام عید برای بازدید عموم باز بود

آدرس : تهران، خیابان نوفل لوشاتو، خیابان آراکلیان، شماره ۴

عکس : احسان رافتی داریان
لینک کوتاه | tehranimages.com/9zLgx

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا