موزه فرش ایران

موزه فرش ایران

موزه فرش ایران یکی از موزه های هنری تهران می باشد، موزه ای جذاب و دیدنی که می توان در آن شاهد یکی از هنرهای زیبای اصیل ایرانی بود، از این رو این موزه در لیست جاهای دیدنی تهران قرار می گیرد. فرش های ایرانی در جهان زبانزد خاص و عام هستند و افرادی که در سراسر جهان به صنعت فرش بافی و قالی بافی علاقه دارند بی شک فرش های ایرانی را به خوبی می شناسند و شیفته آن ها هستند.
در موزه فرش، زیباترین و قدیمی ترین فرش ها و گلیم های ایرانی از نقاط مختلف ایران گردآوری شده و به نمایش گذاشته شده است، این موزه علاوه بر دوستداران هنر و قالی بافی می تواند برای مردم عادی نیز جذاب و تماشایی باشد و آنان را به وجد آورد، چرا که فرش های ایران طیف وسیعی از طرح ها و رنگ های مختلفی را در بر می گیرند و همین است که آن ها را جذاب می کند، نقش هایی که در بافت فرش های محلی استفاده می شود در نوع خود بی نظیرند و استفاده از رنگ های زنده در آن ها جذابیت فرش ها را دوچندان می کند. از موزه های مربوط به این صنعت در ایران می توان به موزه زیلو و پلاس میبد نیز اشاره کرد.

در حدود سال ۱۳۵۶ ایده اولیه ایجاد مکانی برای نمایش فرش ها و آثاری از این دست مطرح شد و در همان سال نیز این ایده با توجه به نیاز یک منبع پژوهشی جهت تحقیق در تاریخ فرش ایران به مرحله اجرا رسید، موزه فرش با هدف گسترش و احیاء تحولات صنعت فرش تاسیس و در آن تعدادی قالی و گلیم به نمایش گذاشته شد. آثار به نمایش گذاشته شده در آن هرچند زیاد نبودند اما به راحتی نمایان گر سیر تحول هنر قالی بافی ایران از گذشته تا به امروز بودند.

ساختمان موزه فرش ایران نیز همانند موزه هنرهای معاصر، از معماری خاصی برخوردار می باشد و مختص موضوع موزه ساخته شده است، این ساختمان ظاهری شبیه به دار قالی دارد و از معماری مدرنی برخوردار می باشد و برای نمای آن از سنگ و فلز استفاده شده است، این ساختمان دو طبقه شامل دو تالار وسیع و بزرگ است که هر کدام وسعتی ۳۴۰۰ متر مربعی دارند، تالار اول در طبقه همکف که نمایشگاهی دائمی می باشد و تالار دوم که در طبقه اول واقع شده به نمایشگاه های موقت اختصاص داده شده است.

+ آدرس موزه فرش : خیابان کارگر شمالی، نبش خیابان دکتر فاطمی

عکس ها : احسان رأفتی داریان
لینک کوتاه | tehranimages.com/4Gjbq

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا