عمارت کوشک شقاقی

عمارت کوشک شقاقی


عمارت کوشک تهران یکی از مدرن‌ترین عمارت‌های شهر تهران در دوران پهلوی اول بوده است. این عمارت با نام عمارت کوشک شقاقی یا خانه ماندلا نیز شناخته می‌شود. این عمارت یک اثر هنری است که با معماری چشمگیرش توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. عمارتی که به هیچ شاه و شاهزاده‌ای تعلق نداشت. اما این عمارت کوشک، از هیچ کدام از عمارت‌های مجلل و سلطنتی دوران خود، دست کم نداشت. خانه‌ای که بیش از هشتاد سال پیش ساخته شد. سال‌ها محل سکونت صاحبش آقای شقاقی بود و پس از آن بارها دست به دست چرخید و کاربری‌های مختلفی پیدا کرد. عمارت کوشک تهران در سال ۱۳۷۸ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

عمارت کوشک تهران در دوره پهلوی اول بنا گشته است. هنگامی که حسین شقاقی از کشور آلمان به موطن خویش بازگشت، این خانه را ساخت تا در آن زندگی کند. وی بر عمارت خود نام کوشک را نهاد. این عمارت به شکلی بسیار مدرن و زیبا بنا گشته است. او در سال ۱۳۵۷ این خانه را به شرکتی خارجی می‌فروشد که ماندلا و کندیس نام داشت. از همین رو عده‌ای عمارت کوشک تهران را با نام خانه ماندلا می‌شناسند. نادر اردلان مدیریت این شرکت را به عهده داشت. وی خود یکی از معماران معروف به حساب می‌آمد. برای همین برای تغییر کاربری این عمارت از مسکونی به اداری، بدون آسیب به ماهیت بنا تغییراتی در آن اعمال نمود. شرکت ماندالا و کندلیس پس از خریداری و تغییرات، این خانه را در رهن بانک می‌گذارند تا تسهیلات اخذ نمایند.

این عمارت کوشک زیبا زیر نظر یونسکو مشغول به فعالیت است و به مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس تبدیل شده است.


+ آدرس عمارت کوشک شقاقی : میدان فردوسی، بخش شمالی خیابان کوشک، حد فاصل خیابان فردوسی و لاله زار


عکس : احسان رأفتی داریان


لینک کوتاه | tehranimages.com/PUwHiاطلاعات بیشتر در ویزیت تهران ایمیجز (به زودی)


 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا