پامنار + شماره ۶

خبرنامه پامنار+ شماره ۶؛ سه‌شنبه ۱۲ تیرماه۱۴۰۳

.

.

+ دانلود نسخه pdf

.

شب شاماران در موزه عروسک‌های ملل برگزار می‌شود
شب شاماران
در این مراسم که با اجرای علی گلشن برگزار می‌شود، حاضران با روایت‌های شاماران و بررسی نقش مار در فرهنگ باستان آشنا می‌شوند.
شاه‌ماران (به کُردی شاماران)، موجودی افسانه‌ای که در میان کردها رایج است. این موجود در تصاویری که هم‌اکنون بازنمایی‌هایی از آن در مناطق مختلف کردستانِ ایران، ترکیه، سوریه و عراق به صورت نقاشی، مجسمه، هنر روی پارچه و گلدوزی و غیره یافت می‌شود، در هیبت نیم زن و نیم مار ترسیم شده‌است.
شاهماران، نماد زایایی، برکت و دانایی است. بعضی از مردمان کُرد بر این باورند که شاماران سبب موفقیت و بهروزی آنان می‌گردد. بدین جهت با نقاشی‌هایی از شاماران دیوار خانه‌هایشان را تزئین کرده و تصویری از آن را در اتاق خواب دختران برای بخت‌گشایی و نگهبانی آویزان می‌کنند. تقریباً در اکثر مناطق کُردنشین، افسانۀ شاماران چنان یک بن مایۀ کهن فرهنگی در آثار متنوعی از هنرهای تصویری و تجسمی از نقاشی و مجسمه گرفته تا گلدوزی‌ها، حکاکی‌ها و نقش برجسته را در بر گرفته است. می توان بر اساس بعضی از اشیاء مکشوفۀ تمدن‌های پیرامون مناطق کُردنشین به این تصور رسید که در ادوار کهن‌تر، بی‌شک شاهماران در هیبت مجسمه نیز ظهور یافته است، ولی در تاریخ به دلایل عقیدتی، تهاجم فرهنگی و یا جنگ مفقود و یا نابود گشته است.
این مراسم جمعه ۱۵ تیرماه، ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰:۳۰ در موزه عروسک و فرهنگ ملل برگزار با هزینه ۳۰۰ هزارتومان می‌شود و علاقمندان می‌توانند با شماره ۰۹۱۲۳۸۷۳۰۱۸ تماس بگیرند. موزه در خیابان انقلاب، پشت مترو دروازه دولت، اول سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک ۲ قرار داد.
.
لینک کوتاه | https://tehranimages.com/9uFq1

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا