موزه سینما باغ فردوس

موزه سینما


موزه سینما تهران گنجینه عظیمی از تاریخ سینمای کشور را در خود جای داده است. ۲۵۰۰ ، بیش از ۲۵ هزار قطعه عکس فیلم و ۱۱۰۰ فیلم در کنار ۲۵۰۰ عنوان پوستر، ۳۰۰۰ قطعه سند، ۵۰۰۰ جلد نشریه، ۸۰۰۰ جلد کتاب و ۳۰۰ دستگاه و ابزار قدیمی سینماتوگراف تنها بخشی از دارایی‌های این موزه ارزشمند محسوب می‌شوند. ضمنا، به این موارد می‌توان جوایز داخلی و خارجی، اعلان‌ها و نمونه‌های متنوعی از لباس، دکور و گریم‌های مختلف را نیز اضافه کرد. موزه سینما تهران دارای ۲ کافه نیز هست که برای استراحت و گذراندن اوقات می‌توان به آنها مراجعه کرد.
موزه سینما تهران در محلی واقع شده که قبلا دبیرستان شاپور در آن فعالیت می‌کرد. شهریور ۱۳۷۳ بود که شرکت توسعه فضاهای فرهنگی تصمیم به راه اندازی این موزه گرفت. این موزه که در محوطه باغ فردوس تهران واقع شده است، در فاز نخست، در خیابان لاله زار تشکیل شده بود، اما از سال ۱۳۸۱ به محل کنونی خود منتقل شد.
موزه سینما تهران دارای عمارتی چشم نواز و زیبا و چندین تالار و نمایشگاه مختلف است. از تالارهای معروف این موزه می‌توان به پیشگامان، میانی و بین الملل و از نمایشگاه‌هایش به نمایشگاه ارامنه، نام آوران و دوبله و صدا اشاره کرد. سه سالن سینما با ظرفیتی بالغ بر ۳۵۰ نفر در مجموع نیز دیگر بخش مهم موزه سینما تهران را تشکیل می‌دهند. شاید بارزترین ویژگی‌ معماری عمارت موزه سینما تهران، گچبری‌های چشم نوازی باشد که بر روی ستون‌های آن می‌توان دید. گچبری‌هایی که آمیخته‌ای از معماری ایرانی، رومی و یونانی بوده و به دست معماران زمان‌های قدیم خلق شده‌اند. البته خیلی از این گچبری‌ها به دلیل فرسودگی در سال‌های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته اند.


+ آدرس موزه سینما : پارک وی، خیابان ولیعصر، نرسیده به تجریش، باغ فردوس


عکس : احسان رأفتی داریان


لینک کوتاه | https://tehranimages.com/YLVqR+ صفحه موزه سینما در تهران ایمیجز ویزیت


 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا